Tuesday , October 4 2022

Squads named for OFC U-19 Championship!

The squad lists for all 11 nations taking part in the 2022 OFC U-19 Championship in Tahiti next month have been confirmed.

The tournament runs from September 8-25 (New Zealand time), with the top two teams qualifying through to represent Oceania at the 2023 FIFA U-20 World Cup – Indonesia.

Among those named for the tournament is Solomon Islands striker Raphael Lea’i, who earlier this year was named Player of the Tournament at the Oceania Qualifiers in Qatar after a string of stunning displays which helped his side to the final.

Others taking part back in their age-group after travelling with their national senior team this year are Fiji’s Nabill Begg, who made his debut in Qatar in a friendly against Vanuatu, and Tahitian keeper Anapa Debruyne.

New Zealand, who have won the past two additions of the tournament, are coached by New Zealand senior team assistant Darren Bazeley, while the Cook Islands are coached by Alan Taylor, who coached the country’s senior team in Qatar.

2022 OFC U-19 Championship squad lists

American Samoa: Penieli ATU, Poasa COLLINS, Afa SIONE, Pama FETUAO, Mark NELISI, Nofomuli UITALIA, Rock KALEOPA, Petu POULI, Kelvin SEONG, Johnica COLLINS, Pago ISU, Jimmy DONG, Maselino FEULA, Tamati LILO, Nuumotu SASALA, Ioane PALEPUA, Zion MOALA, Talimalolo TALIAULI, Sekone FAAOGA, Chris SELENI, Fuahala MALANI, David TUA. Head coach: Ruben LUVU.

Cook Islands: Apiti ARERE, Temarii JUBILEE, Creedence KIRIWI, Tione NAND, Taonga POILA, Ariki KIRIAU, Silas TREGO, Shane TUTERU, Temaru TUTAI, Brook KURARIKI, Nuku MOKOROA, Moana RAKEI, Nia REMUERA, Kadecz TATUAVA, Hubert TOU, Jean TUA, Ngametua TUAKANA, Oscar WICHMAN, Robert CONESA, Jordan MATAPO, Christopher PITA, Dwayne MATAPO, Dalziel BEAL, Davida DAVID, Marcus GIBBENS, Ngereine MARO. Head coach: Alan TAYLOR.

Fiji: Aydin MUSTAHIB, Peter RAVITISAI, Sailasa RATU, Abudullah AIYAS, Lachlan LAL, Mustafa MOHAMMED, Melvin MANI, Caleb PRASAD, Marcus LAL, Nabil BEGG, Olivier MCFADYEN, Clarence HUSSAIN, Pawan SINGH, Gulam RAZOOL, Zoheb RAHIM, Geary KUBU, Mohammed RAHEEM, Samuela NAVOCE, Junior DEKEDEKE, Joji VUAKACA, Sterling VASCONCELLOS, Isikeli SEVANAIA, Peniasi ROTIDARA, Sailosi TAWAKE, Faazil ALI. Head coach: Ronil LAL.

New Caledonia: Macane HONAKOKO, Neyll PASSA, Sake FOREST, Yael WJIEME, Liorane WAOUKA, Huna HUNA, Yannick IPUNESSO, Hector WAHEO, Melvin CHENOT, Rolland WATHIEPEL, Jymael UPA, Gilbert KUGOGNE, Tyeou BOANO, Luc BOANO, Djibril TUFELE, Emmanuel WAHNAPO, Wesley SAMADI, Emmanuel KAYARA, Willy READ, Ritchie AUSU, Bernard KATRAWA, Saihnyie KACOCO, Wareen HLUPA, Kryss POUGIN, Paul JONE, Claude FOREST. Head coach: Pierre WAJOKA.

New Zealand: Joseph KNOWLES, Jackson JARVIE, Adam SUPYK, Isaac HUGHES, Finn SURMAN, Fin CONCHIE, Noah KARUNARATNE, Jackson MANUEL, Oliver COLLOTY, Jay HERDMAN, Oliver FAY, Oscar MASON, Lukas KELLY-HEALD, Marco LORENZ, Aaryan RAJ, Dan MCKAY, Sebastian BARTON-GINGER, Charlie BEALE, Kian DONKERS, Josh RUDLAND, Theo ETTEMA, Everton O’LEARY, Henry GRAY, Wilson SOUPHANTHAVONG, Chase TAYLOR, Regan DIVER. Head coach: Darren BAZELEY.

Papua New Guinea: Jeezreel APISING, Issac BASA, Lee-Navu FAUNT, Michael GAMBU, Kuman GENE, Jese GRESE, Charles HAYES, Cyril KADIKO, Jeremiah KAMAKE, Nigel KIAKA, Randell KUAPAITAM, Balthasar MARI, Jahnnel MEIO, Nick NAA’RU, Rex NAIME, Vianney NONENG, Felix SUAIMBAU, Jarvin SUDII, Alfred TINGE, Christian JIMMY, Maroa TOM, Joshua URRO, Jason WADUNAH, Claus WALI, Jezshril WARREN, Hamray WAYNE. Head coach: Anthony PAKAKOTA.

Samoa: Joel BARTLEY, Elijah UELESE, Elijah FIAALII, Taine WILSON, Fetuao BELCHER, Laauli BLAKELOCK, Victor LEDDY, Jesse VINE, Greg SIAMOA, Jarvis VAAI, Juan GOBBI, Rushonn TAFUNAI, Luke SALISBURY, Luke TOLO KENT, Reupena FATU, Alton LEIATAUA, Kyah CAHILL, Alex MALAUULU, Samuel TAUAI, Lesley BETHEM, Jonny AOELUA, Semu FAIMATA, James SETTLE, Ethan STOWERS, Philip FATIALOFA, Neville PENI. Head coach: Matt CALCOTT.

Solomon Islands: Junior PITUA, Joel LUIRAMO, Arthur REGINALD, Jayson KOFELA, Wilfred MANI, Cyral ENOTARAU, Alden SURI, Dolson ORISIMAE, Rocky JUNIOR, Barrie LIMOKI, Francis PAUL, Ron SALE, Zimri KINI, Edward AULANGA, Vincent LIUGA, Solomon SALE, Erick BEKAKA, Prince DAN SELE, Gregly TARO, Raphael LEA’I, Selwyn HOU, John SANGA, Billy AFI, Alfia AUNGA, James FEFERA. Head coach: Jerry ALLEN.

Tahiti: Keahinui HEINIS, Josh HUNTER, Heihau HANERE, Haumau TANETOA, Hiurai VERNAUDON, Raihiti DOUEPERE, Kahutia PAUTU, Tekaki SANGUE, Hauroa MORGANT, Manuarii SHAN, Mathis BOUBE, Nehemia TERIITAHI, Kamalani BENNETT, Heinoa AURENTZ, Puni TEMARII, Hotuarii TAVAEARII, Tekaviu TEIHOTU, Tevaitini TEUMERE, Jason MALAKAI, Matai PAPAURA, Herehau BENNETT, Anapa DEBRUYNE, Manuarii VAHIRUA, Mana TENIAU, Heimana BELIN, Clement TEHAHE. Head coach: Bruno TEHAAMOANA.

Tonga: Nimilote MOALA, Unaloto AHO, Macklean VEATUPU, Feleti LONITENISI, Ulukaulupe AKOLO, Christopher KEFU, Sosefo MAILANGI, Utu’one LEA’AETOA, Kulisitofa KITE, Amoni FIFITA, Lisiate FEKE, Sione VEAMATAHAU, Napoleone HALA, Michael FOTU, Herick FUNAKI, Manamo’ui HALAHINGANO, Penisimani LATU, Kotoni TALIA’ULI, Fakaofo TONGA, Sosefo TOLU, Kipione FETUIAKI, Viliami LI, Motu PASIKALA, Petelo NANISENI, Tomasi TEU. Head coach: Timote MOLENI.

Vanuatu: Brendon TANKON, Quinton TAWIA, Enock JAMES, Edward RONGARA, Daniel RORO, Shem SOPUSO, Jerison JOHN, Jordan NIRUA, Bill WILLIE, Chima CHILLIA, Tavi LAURENTIN, Gerard AVOCK, Bathis NALAU, AJ ZACHARIE, Solo NAMANI, Bob BAE, Nicolas KING, Maliwan THOMAS, Ron TAKAU, Sergio WAOUTE, Newton TABE, Markson KALSRAP, Roger WAOUTE, Brian PAKOA, Luis UTE, Alison HUNGAI. Head coach: Francois SAKAMA.

About Press Release

Check Also

Coaches capped with OFC Senior Futsal C License!

Twenty-seven coaches have gained their OFC Senior Futsal C License qualification over the past five …